Güncel Haberler

Google Authenticator nedir ve nasıl kullanılır?

Teknoloji insan yaşamının bir parçası haline gelmiş olsa da kullanılan her şifre, kullanıcıları siber tehditlerden koruyor. Bugün dijital güvenliğine önem veren kullanıcılar için çok daha güçlü araçlar mevcut. Bu araçlar, kullanıcılara telefon numaralarına gönderilen mesaj aracılığıyla anında kod sağlar. Üstelik bu kodlar sürekli olarak değişmekte ve kullanıcı hesaplarının daha güvenli olmasını sağlamaktadır. Google Authenticator uygulaması dijital güvenlik alanında kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor.

Google Authenticator kullanılamıyor mu?

Güvenlik amacıyla programlanmış bir uygulama olan Google Authenticator, İnternet kullanıcılarının ziyaret ettikleri sitelerde açtıkları üyelik hesaplarına sorunsuz bir şekilde erişmelerini sağlar. Google Authenticator, iOS veya Android gibi birçok işletim sistemi ve cihazda çalışır. Günümüzde birçok web sayfası kendi alanlarında bu uygulamanın iki adımlı doğrulama amacıyla kullanılmasına izin vermektedir.

Google Authenticator ne işe yarar?

Google Authenticator, internetteki herhangi bir hesaba giriş yaptığınızda başka kişilerin hesaplarınızın kontrolünü ele geçirmesine karşı önlem alır. Bu uygulamada kullanıcı sadece iletişim cihazına ve uygulamasına gönderilen kodu görmektedir. Bu sayede kullanıcılar kendilerini güvende hissederek hesaplarına giriş yaparlar.

Google Authenticator nasıl kullanılır?

Google Authenticator'ı kullanmak için öncelikle uygulamayı işletim sisteminin sanal mağazasından indirmeniz gerekir. Daha sonra abone web sitesinde yer alan QR kod, telefonun kamerası yardımıyla taranır. Bu işlem sayesinde üye olduğunuz site talebe onaylanır. Daha sonraki erişimlerde telefona anlık kodlar gönderilir ve web sayfasında uygun bölüme kod girilerek hesaba erişim sağlanır.

Google Authenticator kurtarma

Google Authenticator'ı sıfırlamak için Google Yönetimi bölümünde hesabınıza giriş yapın. Yönetim bölümünün ana sayfasında “Kullanıcılar” bölümüne erişin. İşlem yapılacak kullanıcı listeden seçilir. Bu sayfa mevcut kullanıcıya ait bilgileri içerir. Daha sonra güvenlik bölümüne gidin ve “2 Adımlı Doğrulama” seçeneğine tıklayın.

Kullanıcının iki adımlı doğrulama ayarlarına erişebilmesi için kurulum sırasında iki adımlı doğrulamanın zorunlu hale getirilmesi gerekir. Yedek doğrulama kodu kurtarılır ve kodlardan biri kopyalanır. Yedekleme şifresi daha sonra kullanıcıya anlık mesaj veya kısa mesaj yoluyla gönderilir. Kullanıcı, şifresini ve yedek kodunu girerek hesabına giriş yapabilir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Karısını ve 3 çocuğunu boğarak öldürdü, sonra kendini astıKarısını ve 3 çocuğunu boğarak öldürdü, sonra kendini astı
Aksaray'dan kötü haber!  Ahır çöktü: 50 koyun telef olduAksaray'dan kötü haber! Ahır çöktü: 50 koyun telef oldu
Van'da 3,9 büyüklüğünde deprem!Van'da 3,9 büyüklüğünde deprem!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu