Güncel Haberler

Van'da Abdullah Zeydan'ın kararına karşı yürüyüş: Yasağa rağmen eyleme binlerce kişi katıldı

Van'da 31 Mart seçimlerinde belediye başkanı seçilen DEM partili Abdullah Zeydan'ın seçme hakkının iptal edilmesinin ardından başlayan protestolar devam ediyor. Bugünkü gösteriye çok sayıda milletvekili ve siyasi parti temsilcisi katıldı.

REKLAM

Van'da 31 Mart seçimlerinde belediye başkanı seçilen DEM partili Abdullah Zeydan'ın seçme hakkının iptal edilmesinin ardından başlayan protestolar devam ediyor.

Vanlı esnaf bugün kepenklerini kapatırken, öfkeli kalabalıklar da şehrin birçok yerinde toplanarak yürüyüş yaptı.

Sosyal medyada paylaşılan bilgilere göre protestocular en az yedi farklı noktada toplanarak yürüyor.

Yürüyüşe DEM Partisi eşbaşkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, HDP eski eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Başak'ın eşi başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı. Demirtaş ve Milletvekili Leyla Zana. politikacılar katılıyor.

Ancak polis, valiliğin gösteri ve etkinlik yasağını gerekçe göstererek göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

Bu arada yasağa rağmen yürüyüşe binlerce kişi katılıyor.

Aktivistler “Abdullah Zeydan namusumuzdur” gibi sloganlar attı.

Seçimi kazanan Zeydan'ın yerine görevin AK Partili Abdulahat Arvas'a verilmesi, partisi tarafından “irade gaspı” olarak tanımlanıyor.

Van'da 31 Mart'ta yapılan seçimlerde DEM Parti adayı Abdullah Zeydan yüzde 55,48 oyla birinci olurken, AK Parti adayı Abdulahat Arvas yüzde 27,15 oyla ikinci oldu.

Ayrıca DEM Partisi, büyükşehir belediyesi dahil Van'ın 14 ilçesinin tamamını kazandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu