Güncel Haberler

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: BAYKAR'a yeni veya ek destek yok

class = “medyanet-inline-adv”>

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, yatırım teşviklerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının detayları paylaşıldı.

Kararda, insansız hava aracı ve akıllı sistem üreticisi BAYKAR'a yönelik yeni veya ek bir devlet desteği unsurunun bulunmadığı, BAYKAR'ın yaptığı yatırımın yalnızca İstanbul'u kapsadığı, buna Edirne ve Tekirdağ'ın da eklendiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile BAYKAR'ın proje bazlı devlet yardımlarından faydalanmasının uygun görüldüğü ancak şirketin bugüne kadar bu desteklerin hiçbirinden faydalanmadığı vurgulandı.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

1666 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ilgili ithamlara, ithamlara, iftiralara cevap verilmesi zorunlu hale gelmiştir. 12/12/2023 tarih ve 32397 sayılı haberde CHP Genel Başkan Yardımcısı Pınar Uzun Okakın'ın yazılı açıklamasına atıfta bulunarak kamuoyunu aydınlatıyoruz.

class = “medyanet-inline-adv”>

Öncelikle söz konusu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, insansız hava araçları ve akıllı sistemler üreticisi BAYKAR A.Ş'ye (BAYKAR) yönelik yeni veya ek bir devlet desteği unsuru içermiyor. Kararda, BAYKAR'ın yaptığı yatırımın lokasyonunun “İstanbul ili”, “İstanbul, Edirne ve Tekirdağ illeri ile Baykar A.Ş.” olduğu belirlendi. Bunun “Özel Sanayi Bölgesi ve ek alanlar” olarak değiştirilmesini içeriyor.

Pınar Uzun Okakın'ın açıklamasında, “Sanayi yapımızın tekele dönüştürülmesi, sanayi finansmanının eşitsiz uygulanması, kamu kaynaklarının transferi ve devlet desteği, kamu tarafından deregülasyon uygulamaları, sanayileşme kapasitesi olan diğer tüm tesislerin kınanması” ifadelerine yer verildi. Haksız rekabet ve devletin vatandaşlık sıralamasını tekilleştirme koşulları altında insansız hava araçları üretiliyor.” Bakanlığımızın uyguladığı yatırım teşvikleri hakkında “Hükümetle organik bağı olan kuruluşlara imtiyaz verilmesi, fırsat eşitsizliği ve haksız rekabet” gibi ifadelerle açıklamalarda, suçlamalarda ve iftiralarda bulundu.

Bakanlığımız, Türk sanayisini geliştirmek, yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı desteklemek amacıyla şeffaflık ve tarafsızlık ilkesine göre yatırım teşvik uygulamalarını yürütmektedir. 2012 yılından bu yana uygulanan yatırım teşvik sistemi kapsamında 86.897 adet yatırım teşvik belgesi düzenlenmiştir. Bakanlığımız, yalnızca 2023 yılında toplam sabit yatırım tutarı 1,1 trilyon TL olan 15.749 adet yatırım teşvik belgesi düzenleyerek 340 bin istihdamın önünü açtı. Yatırımcılar bu belgelerle KDV istisnası, KDV iadesi, gümrük vergisi muafiyeti, kurumlar vergisi indirimi, işçi ve işveren istihdamına yönelik SGK prim özsermaye desteği, yatırım yeri tahsisi, faiz veya temettü desteği gibi nakdi olmayan destek unsurlarından yararlanabiliyor. yatırımlar için. krediler, nitelikli personelden destek. Ayrıca ilgili mevzuat kapsamında enerji desteği ve geri ödemesiz destek gibi nakdi destek unsurlarından da yararlanabiliyorlar.

class = “medyanet-inline-adv”>

Sayılı kanun kapsamında. 6745 sayılı proje bazlı yatırımlara devlet yardımı verilmesine ilişkin karar Ülkemizin mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarını karşılayan, arz güvenliğini garanti eden, dışa bağımlılığı azaltan, teknolojik dönüşümü garanti eden, yenilikçi, araştırma geliştirme yoğun ve katma değeri yüksek özelliklere sahip 69 yatırım için 2016/9495 sayılı Kanun yayımlandı. ayrı ayrı veya birlikte sahip olunacağı düşünülen projeler; Bunlardan 65 yatırım projesi için öngörülen yardımlar arasında nakit desteği unsurları da yer alıyor. Togg. Ford Otosan, Toyota, Bosch, Renault gibi markaların otomotiv yatırımlarından DowAksa, TRBor, Tosyalı Gübre, Eti gibi firmaların kimya yatırımlarına kadar ülkemize katma değer sağlaması gereken birçok yatırıma proje bazlı devlet yardımı sağlandı. Bakır.

class = “medyanet-inline-adv”>

05/09/2019 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile BAYKAR'ın proje bazlı devlet yardımlarından faydalanması uygun görüldü. Bu kapsamda BAYKAR'a KDV istisnası, KDV iadesi, gümrük vergisi muafiyeti, kurumlar vergisi indirimi, çalışan ve işverenlere SGK prim payı ve yatırım yeri tahsisi konusunda destekler sağlanmıştır. Ancak bu başvuru kapsamında yatırımlara sunulabilecek faiz veya temettü desteği, vasıflı personel desteği, enerji desteği, yatırım kredisi hibe desteği gibi nakit unsurlarının hiçbiri BAYKAR'dan talep edilmedi ve BAYKAR'a tanıtılmadı. Ayrıca destek kararında sağlanan yatırım yeri tahsisi ve SGK prim destekleri bugüne kadar BAYKAR tarafından kullanılmamıştır.

class = “medyanet-inline-adv”>

Savunma sanayii ülkemizde yüksek teknolojili üretimi ve katma değer artışını garanti eden sektörlerden biridir. Bu bağlamda Bakanlığımız savunma sanayii yatırımlarını desteklemektedir. 2012 yılından bu yana uyguladığımız yatırım teşvik sistemimiz kapsamında 759 savunma yatırımına teşvik belgesi düzenlenmiştir. Proje bazlı devlet yardımları çerçevesinde Assan Grup, Aselsan Konya, BAYKAR, BMC, Goldforce, Nero Endüstri, Roketsan, Sarsılmaz Silah Sanayii, TUSAŞ, ZSR Patlayıcıların savunma sanayi yatırımlarının desteklenmesi kararlaştırıldı.

“HAKSIZ REKABET İDDİALARI ASILSIZ, ESASSIZ VE GERÇEK OLARAK YANLIŞ İDDİA EDİLMİŞTİR”

Açıkça görüleceği üzere BAYKAR'a sunulan yatırım teşviklerine ilişkin iltimas, fırsat eşitsizliği ve haksız rekabet suçlamaları asılsız, asılsız ve gerçeğe aykırıdır. BAYKAR, aynı mevzuatla desteklenen diğer yatırımların neredeyse tamamının yararlandığı nakit desteği unsurlarının hiçbirinden yararlanamadı.

class = “medyanet-inline-adv”>

Ülkemizin kritik ihtiyaçlarını öz sermayesiyle yürüttüğü araştırma-geliştirme ve yatırım faaliyetleriyle karşılayan, gelirinin %90'ını ihracattan elde etme iddiasında olan bir Türk markası olarak BAYKAR'ın elde ettiği başarı, gurur kaynağıdır. ulusumuz.
Savunma Sanayii Başkanlığı'nın daha önce yaptığı açıklamada İHA sistemleri temini için BAYKAR'a yapılan ödemelerin ülkemizin savunma ve güvenlik harcamaları içindeki payının yüzde 1'in altında olduğu belirtilmişti. Savunma ve havacılık ihracatımızın yüzde 30'dan fazlası BAYKAR tarafından yapılıyor.

21 yıl önce 100'ün altında firmanın bulunduğu savunma sektöründe, bugün 3.000'e yakın firma, 80.000'e yakın çalışanıyla faaliyetlerine devam ediyor. Savunma sanayii şirketlerinin yıllık cirosu 2002 yılında sadece 1 milyar dolar iken, 2022 yılında 12 milyar doları aştı. 2002 yılında yıllık savunma sanayii ihracatımız 248 milyon dolar iken bugün 5,5 milyar dolara ulaştı. 2002 yılında toplam savunma projesi sayısı 62 iken bugün 950'yi aştı. Projelerin toplam tutarı 5,5 milyar ile 90 milyar dolar arasında bir değere ulaştı.

Tüm bu bilgiler ışığında görülen gerçek, hükümet politikalarımızla savunma sanayinde büyük bir rekabet ekosisteminin inşa edildiğidir.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'ye değer katacak tüm yatırımları, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini güçlü bir şekilde desteklemeye devam edeceğiz.

Bunu kamuoyuna sunuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu