Güncel Haberler

UNRWA Ocak ayından bu yana Gazze'nin kuzeyine gıda ulaştıramıyor

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail'in açlığa sürüklediği Gazze Şeridi'ne gıda yardımına ilişkin açıklama yayınladı.

Açıklamada, Gazze'nin kuzeyine gönderilmesi planlanan UNRWA gıda konvoylarının tamamının İsrail'in uyguladığı abluka nedeniyle yıl başından bu yana bölgeye giremediği vurgulanırken, yardım konvoylarının yüzde 40'ının da gıdaya gönderildiği açıklandı. İsrail'in onayı olmadığı için şubat ve mart aylarında Gazze'ye giremeyecekler.

Yaklaşık 74 yıldır Filistinlilerin yaralarını sarmaya ve milyonlarca Filistinli mülteciye destek sağlamaya çalışan UNRWA tesisleri, İsrail tarafından defalarca vuruldu, tonlarca gıda ve ilaç imha edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrailli yetkililerin 7 Ekim saldırılarına bazı UNRWA personelinin karıştığına dair iddiaları hakkında acil soruşturma yapılması çağrısında bulunmuştu. UNRWA, İsrail'in iddialarına ilişkin de soruşturma başlattı.

Aralarında ABD'nin de bulunduğu 10'a yakın ülke ve kurum, UNRWA'ya yaptıkları bağışları dondurduklarını açıkladı.

İsrail'in UNRWA'ya yönelik suçlamalarını kanıtlayamaması üzerine Avustralya, Kanada, İsveç ve Avrupa Birliği (AB) kararlarını tersine çevirerek Ajans'a fon sağlamaya devam edeceklerini açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu