Güncel Haberler

Veri sızıntısı durumunda ne yapılmalı! – TEKNOLOJİ

Kaspersky uzmanları, kişisel veri sızıntısı durumunda ne yapılması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunuyor.Son zamanlarda Santander ve Ticketmaster örnekleri gibi veri sızıntılarına ilişkin raporlar var. Veri sızıntıları genellikle oturum açma bilgilerini, parolaları, adresleri ve telefon numaralarını içerir. Bazı durumlarda pasaport bilgileri, banka kartı bilgileri içerebilir ve nadir durumlarda başka türde kişisel bilgiler de açığa çıkarılabilir. Kayıp her ne kadar sinir bozucu bir durum olsa da paniğe kapılmak yerine durup düşünmeniz ve sonraki gerekli adımları planlamanız gerekir. Kaspersky uzmanlarından bu konuda yapılması gerekenlere ilişkin öneriler şöyle:

  • Hesap bilgilerinizin ele geçirildiğinden şüpheleniyorsanız, hemen şifrenizi değiştirin ve iki adımlı kimlik doğrulamayı etkinleştir. Siber suçlular hesabınıza zaten erişim sağladıysa, yeniden erişim sağlamak için teknik destekle iletişime geçin ve başka hangi bilgileri bulmuş olabileceklerini araştırın.
  • Adresiniz veya telefon numaranız gibi hassas veriler ifşa edildiğinde bu genellikle kritik değildir ancak yine de endişe vericidir. Sızan adresler, fiziksel izleme gibi hedefli saldırılara yol açmadığı sürece genellikle tehdit oluşturmaz. Bunun gibi nadir durumlarda derhal polise başvurun öneririz. Telefon numaranız sızdırılırsa, bu numarayı giriş olarak kullanan tüm hesapların iki faktörlü kimlik doğrulamasına sahip olduğundan emin olun. Güvende kalmak için şifrenizi değiştirin ve her türlü sahte çağrıya karşı Dikkat olmak.
  • Pasaport veya kimlik bilgilerinizin ifşa edilmesi durumunda, Sosyal mühendislik saldırılarına karşı dikkatli olun önemli. Dolandırıcılar sizi arayabilir ve daha güvenilir görünmek için pasaport bilgilerinizi kullanmaya çalışabilir. Bunun farkında olmalısınız ancak yeni bir pasaport almanıza gerek yoktur. Kredi başvurusu gibi sahtekarlık teknikleri için sızdırılan pasaport verilerini kullanmak, birçok başka kişisel bilgi ve çevrimdışı olarak çok güçlü sosyal mühendislik becerileri gerektirir. Geleceğe yönelik bir önlem olarak Pasaport bilgilerinizi gereksiz yere vermediğinizden emin olun.. Bunlara çoğunlukla bankacılık, e-devlet uygulamaları ve bazen de lojistik hizmetleri için ihtiyaç duyuluyor.
  • Banka kartı bilgileriniz ifşa edilirse derhal önlem almalısınız. Banka bildirimlerini izleyin, kartınızı yeniden düzenleyin ve bankacılık uygulamanızın veya web sitenizin şifresini değiştirin. İki adımlı kimlik doğrulamayı ve diğer doğrulama yöntemlerini etkinleştirin. Bazı bankalar ek koruma için harcama limitleri belirlemenize izin verir. Hesap ve bakiye bilgileriniz ifşa edilirse kimlik avı e-postalarına, kısa mesajlara ve çağrılara karşı özellikle dikkatli olun. Bu bilgilere dayanarak siber suçlular sizi hedefli saldırıların kurbanı olarak görebilir. Şüpheniz varsa doğrudan bankanızla iletişime geçin.
  • Ek olarak, sızdırılan çalışan verileri, dahili sistemlere daha fazla erişim sağlamak amacıyla OSINT (açık kaynak istihbaratı) için kullanılabilir. Bu tehditlere karşı koymak için kuruluşlar Kaspersky Next gibi güçlü güvenlik çözümlerine, güçlü siber güvenlik politikalarına ve Kaspersky Automated Security Awareness Platform gibi çalışan eğitimlerine başvurabilir.

Kaspersky META Araştırma Merkezi Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) Direktörü Amin Hasbini şunları söyledi: Konuyla ilgili şunları söylüyor: “Olası bir veri sızıntısı riskinin farkında olmak, gereğinden fazla paylaşmamak ve sosyal mühendislik saldırılarından kaçınmak için bilgilerinizi iki kez kontrol etmeniz de özellikle çocuklar ve yakınlarınız arasında farkındalık yaratmak çok önemli. Yaşlılar, bu konuda, örneğin birisi telefonunuzu, mesajlaşma programlarınızı, sosyal ağlarınızı veya e-postanızı kullanıyorsa, e-postada ad, soyad ve hatta pasaport bilgileri gibi kişisel bilgilerden söz ediyorsa, bilgilerinizi bir kez daha kontrol etmeniz önemlidir. banka veya sosyal hizmet temsilcisi değil, dolandırıcı olabileceklerini açıklayın. Şüpheniz varsa doğrudan resmi kurumlarla iletişime geçerek durumu doğrulayın.Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu